wrapper

اطلاعیه ها

‍ نایب رییس کمیسیون صنایع مجلس:

طرح خودرویی وزارت صمت متوقف شد/ همکاری خودروسازان ایرانی با چینی‌ها/ اختلاف در مورد قیمت‌گذاری شورای رقابت

‍ نایب رییس کمیسیون صنایع مجلس: طرح خودرویی وزارت صمت متوقف شد/ همکاری خودروسازان ایرانی با چینی‌ها/ اختلاف در مورد قیمت‌گذاری شورای رقابت

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: شورای رقابت کمافی‌السابق به کار خود ادامه می‌دهد اما در کمیسیون صنایع این اختلاف وجود دارد که قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت انجام شود یا طبق فرمول سازمان حمایت.

 

علی جدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد آخرین وضعیت طرح ساماندهی خودرو و تعدد طرح‌ها در قیمت‌گذاری خوردو اظهار کرد: دو طرح در کمیسیون صنایع در مورد خودرو در دست بررسی است. یک طرح  از شورای نگهبان برگشته که برای مجلس دهم بوده است، قرار شد که این طرح سریع بررسی شده و به صحن برود. یک طرح از قبل داشتیم که در مرحله بررسی است. البته ماده اول و دوم این طرح در کمیسیون صنایع و معادن تصویب شده است.

 

وی اضافه کرد: قیمت‌های بازار اختلاف زیادی با قیمت‌های خودروساز دارد، ما به دنبال این هستیم که در طرح ساماندهی بازار خودرو به سمتی برویم که قیمت‌های حاشیه بازار کاهش پیدا کند. این طرح از ابتدای سال در دستور کمیسیون است.

 

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد وضعیت شورای رقابت در طرح ساماندهی خودرو گفت: تا زمانی که قانون جدید تصویب نشود شورای رقابت به منوال گذشته به کار خود در قیمت‌گذاری خودرو ادامه خواهد داد. مجلس هم که هنوز قانون اجرایی ندارد، شیوه‌نامه وزارت صمت هم فعلا در وزارتخانه متوقف شده است.

 

جدی در مورد قیمتگذاری شورای رقابت گفت: در این شیوه قیمت برخی خودروها را بالا می‌برند و قیمت برخی دیگر به کمتر از قیمت تمام شده می‌رسد، بنابراین این شیوه‌نامه هم به جایی نرسید. البته شورای رقابت کمافی‌السابق به کار خود ادامه می‌دهد اما در کمیسیون صنایع این اختلاف وجود دارد که قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت انجام شود یا طبق فرمول سازمان حمایت.

 

وی با تاکید بر عوامل اقتصادی موثر بر قیمت خودرو خاطرنشان کرد: در مورد خودرو فقط موضوع قیمت‌گذاری مطرح نیست، شاخص‌های اقتصادی هم تاثیرگذار هستند. اگر نرخ ارز دچار ریزش شود، تغییراتی در قیمت خودرو رخ می‌دهد.

 

جدی با بیان اینکه خودروسازان ایرانی همکاری خود با چینی‌ها را آغاز کرده‌اند اضافه کرد: بسیاری از خودروسازان با CKD کار می‌کنند و از 30 تا 40 درصد خودرو در داخل تولید می‌شوند؛ در این مورد با چین همکاری می‌شود و چند ماهی هم از عرضه خودروهای آنها می‌گذرد. اگر همین شیوه ادامه پیدا کند یعنی با افزایش عرضه، تولیدات مشترک با خارجی‌ها می‌تواند قیمت خودرو را بشکند.

 

وی افزود:‌ شاهد این هستیم که به جز دو خودروساز بزرگ دیگر خودروسازان که با خارجی‌ها کار می‌کنند عرضه خود را افزایش داده‌اند و این موضوع بازار را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد. البته این نکته مثبتی است و می‌تواند تناسبی بین عرضه و تقاضا ایجاد کند. همانطور که با چینی‌ها همکاری می‌شود می‌توان با دیگر کشورها هم همکاری کرد البته این موضوع بستگی به عاقبت تحریم‌ها دارد.

 

جدی همچنین تصریح کرد: آذربایجان خودرو و MVM چند مدل خودرو را با همکاری چین برای عرضه ارائه کرده‌اند. به خاطر تحریم‌ها توقفی در این حوزه رخ داده بود ولی اخیرا تولید خود را افزایش داده‌اند

 

#خبر?⏱???

 

بیشتر بخوانید:???

 

#آخرین_خبرهای_دوشنبه16فروردین_1400

 

 

?

etcui.net

 

etcui.com

 

?

@Etehadeh_savarikerayeh

https://t.me/etehadiehsavarikerayeh

 

? https://chat.whatsapp.com/FaO9yl6JfQP43ndGBB0Gxl

 

اتحادیه شرکتهای تعاونی سواری کرایه بین شهری کشور

تاریخچه تأسیس اتحادیه

حمل و نقل بعنوان بخش يا نظام بنيادين در ساختار اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و ... هر كشور محسوب مي‌شود و بهمين جهت دستيابي به نظامي قوي ، مستحكم، هماهنگ و كارآمد در حمل و نقل وارتباطات، از ضرورتهاي اساسي كشور است و بدين لحاظ اين صنعت در زمره امور زيربنايي اقتصاد كشور محسوب مي‌شود    ادامه...

آمار بازدیدکنندگان

امروز 44

دیروز 92

هفته 252

ماه 2536

مجموع 530793

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار اتحادیه با خبر شوید .